Zwolenników ekologicznych źródeł energii przybywa. Wynika to z kilku składowych. Produkując prąd w ten sposób, nie eksploatuje się naturalnych zasobów. Poczynione inwestycje coraz szybciej się spłacają, przynosząc właścicielom również zysk finansowy.

Jak działają elektrownie wiatrowe?

Zasada działania elektrowni wiatrowej jest wyjątkowo prosta – energia kinetyczna, która pojawia się, kiedy płaty wiatraka napotykają opór wiatru, przetwarzana jest na energię elektryczną. Wewnątrz turbiny przeważnie znajduje się wał połączony z przekładnią, która zwiększa wielokrotnie liczbę obrotów. Kolejny etap produkcji prądu stanowi generator wytwarzający energię.
Pozorna prostota kryje za sobą jednak kilka zaawansowanych rozwiązań. Jednym z nich jest chociażby mechanizm bezpieczeństwa, mający na celu ochronę wiatraka przed zniszczeniem w przypadku zbyt silnych podmuchów wiatru. Kiedy wieje zbyt mocno, wirnik jest odłączany, natomiast śmigła ustawiają się tak, by wytwarzać jak najmniejszy opór.

Warunki dla domowych elektrowni wiatrowych w Polsce

W przypadku przydomowych elektrowni wiatrowych w Polsce warunki dla pozyskiwania energii wiatrowej można określić jako umiarkowanie korzystne. Według statystyk średnia prędkość wiatru w kraju to nieco ponad 3,5 m/s, zatem więcej niż minimalna siła mogąca uruchomić proces wytwarzania prądu w większości dostępnych na rynku modeli. Są oczywiście rejony bardziej wietrzne, jak np. tereny górzyste.

Ogółem jednak nasz kraj jest przyjazny przydomowym elektrowniom wiatrowym, a w łącznej ilości energii wiatrowej już kilka lat temu wyprzedziliśmy ojczyznę wiatraków, czyli Holandię. W ogólnym zestawieniu państw Unii Europejskiej zajmujemy dziewiąte miejsce pod względem mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej.

Dane statystyczne pochodzą z Allegro.pl