Częste pytania i odpowiedzi z naszej grupy Facebookowej:

1. Mam pytanie: za pomocą jakiego wiatromierza sprawdzić natężenie wiatru oraz kierunek. Planuję postawienie turbiny około 2kw ale chce się upewnić czy to ma sens w mojej okolicy.

Kierunek wiatru nie ma znaczenia bo turbina sama się ustawi pod wiatr. Są zwykłe ręczne wiatromierze do kupienia w internecie a są i takie jak stacje pogodowe gdzie możesz je zamontować na sztycy i odczyty mieć bezprzewodowo. Pamiętaj tylko, że te 2kW to zapewne szczytowa moc turbiny.
Prosty i skuteczny sposób: tyczka i 4m wstążki takiej jak odgradzaja ulice przy robotach drogowych.montujemy wstazke na tyczce i wystawiamy w miejsce gdzie ma byc turbina. Jeśli koniec chodzi prawo-lewo ok 30cm miejsce jest idealne, jesli mocniej to tak bedzie rzucac turbina a jesli sie zawinie na tyczce to turbina bedzie sie w okolo krecic. mozna nawet zamontowac 2 wstazki o odstepie wysokosciowym 2m wtedy widac jak na roznej wysokosci zachowuje sie wiatr.

2. Witam wszystkich. Jako początkujący może mi pomożecie jakiej mocy na zasilenie domu jednorodzinnego powinna być turbina oraz jakich dokumentów potrzeba zeby ją postawić nieopodal domu. A może parę mniejszych nie potrzebujących zezwolenia? Jak to wygląda w praktyce. Z góry dziękuję za pomoc

Turbina na dachu domu, do wysokości 3 metra nad budynkiem nie wymaga pozwolenia.

Myślę, że nie. Moc przyłączeniowa to jedno. A faktyczne zapotrzebowanie to drugie. Trzeba obliczyć faktyczne zapotrzebowanie dodać mały zapas i juz.